Jak rodzice mogą budować poczucie własnej wartości ich dziecka?

Każde dziecko jest przecież inne. Niektórym dzieciom poczucie własnej wartości może przychodzić łatwiej niż innym. Niektóre dzieci borykają się z problemami, które mogą obniżyć ich poczucie własnej wartości. Ale nawet jeśli samoocena dziecka jest niska, można ją podnieść.

Oto rzeczy, które rodzice mogą zrobić, aby pomóc dzieciom poczuć się dobrze:Pomóż swojemu dziecku nauczyć się różnych rzeczy. W każdym wieku dzieci mogą się nauczyć nowych rzeczy. Nawet w okresie niemowlęcym nauka trzymania filiżanki lub stawiania pierwszych kroków wywołuje poczucie mistrzostwa i zachwytu.

Gdy Twoje dziecko rośnie, takie rzeczy, jak nauka ubierania się, czytania lub jazdy na rowerze, mają szansę na wzrost poczucia własnej wartości.Ucząc dzieci, jak coś robić, najpierw pokaż im i pomóż. Następnie pozwól im robić, co mogą, nawet jeśli popełniają błędy. 

Upewnij się, że Twoje dziecko ma szansę uczyć się, próbować i czuć się dumne. To szalenie istotne.Nie rób nowych wyzwań zbyt łatwymi – lub zbyt trudnymi.Chwal swoje dziecko, ale rób to mądrze 

Oczywiście dobrze jest chwalić dzieciaki. Twoja pochwała to sposób na pokazanie, że jesteś dumny. Ale niektóre sposoby chwalenia dzieci mogą przynieść odwrotny skutek.Jakie metody doceniania stosujecie u swoich dzieci? Co się u Was sprawdza?

Chwal swoje dziecko, ale rób to mądrze!

Ważne jest chwalenie dzieci za ich dokonania. Docenianie wysiłku dziecka jest kluczowe w budowaniu jego pewności siebie. Bardzo ważnym aspektem jest, aby nie skupiać się tylko na finalnym efekcie.

Twoja pochwała to sposób na pokazanie, że jesteś dumna. Ale niektóre sposoby chwalenia dzieci mogą przynieść odwrotny skutek.

Oto jak to zrobić dobrze:Nie przechwalaj. Pochwała, która nie wydaje się zasłużona, nie brzmi prawdziwie. Na przykład, mówiąc dziecku, że zagrał świetnie w meczu, kiedy wie, że nie poszło mu najlepiej brzmi pusto i fałszywie. Lepiej powiedzieć: „Wiem, że to nie była twoja najlepsza gra, ale wszyscy mamy słabsze dni. Jestem z ciebie dumna, że się nie poddałeś”. Dodaj wotum zaufania: Następny mecz na pewno pójdzie ci lepiej”. Chwal za wysiłek. Unikaj skupiania pochwał tylko na wynikach (takich jak ocena 5 ) lub ustalonych cechach (takich jak bycie sprytnym, wysportowanym lub mądrym ). Zamiast tego zachwalaj wysiłek, postęp i nastawienie.

Na przykład:

  • „Ciężko pracujesz nad tym projektem”,
  • „Stajesz się coraz lepszy w tych testach ortograficznych”
  • „Jestem z ciebie dumny za ćwiczenie gry na pianinie – naprawdę się z tym uporałeś”.

Dzięki tego rodzaju pochwałom dzieci wkładają wysiłek w różne rzeczy, dążą do osiągnięcia celów. Kiedy dzieci to robią, mają większe szanse na sukces.Bądź dobrym wzorem do naśladowania. Kiedy wkładasz wysiłek w codzienne czynności (takie jak grabienie liści, przygotowywanie posiłków, zmywanie naczyń lub mycie samochodu), dajesz dobry przykład. Twoje dziecko uczy się wkładać wysiłek w odrabianie lekcji, sprzątanie zabawek lub ścielenie łóżka. Bardzo skuteczną metodą jest wzajemne docenianie. Również docenianie siebie na głos. Wtedy dzieci nas obserwują i łatwiej doceniać im, ich własne małe sukcesy.

Liczy się również modelowanie właściwej postawy. Kiedy wykonujesz zadania wesoło (lub przynajmniej bez narzekania i narzekania;) ), uczysz swoje dziecko tego samego. Kiedy unikasz pośpiesznego wykonywania obowiązków domowych i jesteś dumny z dobrze wykonanej pracy, uczysz tego również swoje dziecko.

Zakaz ostrej krytyki. Wiadomości, które dzieci słyszą o sobie od innych, łatwo przekładają się na to, jak się czują.Ostre słowa („Jesteś taki leniwy!”) Są szkodliwe, a nie motywujące. Kiedy dzieci słyszą negatywne informacje o sobie, szkodzi to ich poczuciu własnej wartości.

Popraw dzieci z cierpliwością. Skoncentruj się na tym, co chcesz, aby następnym razem zrobili. W razie potrzeby pokaż im, jak to zrobić.Skoncentruj się na mocnych stronach. Zwróć uwagę na to, co Twoje dziecko robi dobrze i co sprawia mu przyjemność. Upewnij się, że Twoje dziecko ma szanse rozwinąć te mocne strony. Skoncentruj się bardziej na mocnych stronach niż na słabościach.

Niech dzieci pomagają, ale to my rodzice musimy im na to pozwolić. Często szczególnie my mamy wyręczamy nasze dzieci bo “zrobimy to szybciej”, “będzie lepiej smakowało”, “będzie dokładniej posprzątane”. Przez to dzieci się zniechęcają i rzadziej uczestniczą w obowiązkach domowych.

Poczucie własnej wartości rośnie, gdy dzieci widzą, że to, co robią, ma znaczenie dla innych. Dzieci mogą pomagać w domu, wykonywać projekt w szkole lub wyświadczyć przysługę rodzeństwu. Pomoc i dobre uczynki budują poczucie własnej wartości i inne dobre uczucia.

Paulina Zielińska

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.